Chlapi. Je pre vás pestovanie rastliniek španielskou dedinou? Presne takto som to mal aj ja. Pred pá rokmi sa to ale zmenilo a musím povedať, že som za to veľmi vďačný.
Celé sa to začalo mojou láskou k jedlu. Vždy som miloval varenie a k tomu neoddeliteľne patria i čerstvé byliny. Ja som ich samozrejme nakupoval v supermarketoch, už pekne vyrastené v kvetináčoch. Raz som ale prišiel ku kamarátovi. Žil sám, bez partnerky a na jeho parapetnej doske som uvidel hotovú botanickú záhradu. Najprv som sa nad týmto úkazom pousmial. Myslím, že som do neho aj podpichol nejakou uštipačnou poznámkou. On sa na mňa pozrel, akoby som práve spadol z Marsu. Po tom, ako som ochutnal večeru, ktorú pripravil, som však jeho záľubu pochopil.
Problém je to, že v obchode síce byliny kúpite, ale druhy, na ktoré narazíte sú veľmi obmedzené. Väčšinou je to bazalka, petržlenová vňať, majorán, tymian a poprípade koriander. Presne tieto druhy som predtým kupoval aj ja a pri varení mi to stačilo. Ak však pestujete túto zeleň sami doma, môžete mať k dispozícií napríklad čerstvé čierne korenie, kari, wasabi, klinček, bobkový list, či chilli, alebo iné menej tradičné byliny a zeleninu. Presne tieto rastliny pestoval môj známy. Hneď som sa začal vypytovať, čo a ako. Jeho odpoveď bola úžasná. „Jednoducho to postav ku oknu a nezabudni aspoň raz za čas poliať. No a keď to bude príliš veľké, tak to daj do väčšieho kvetináča.“ S touto cennou radou som si zaobstaral svoj prvý bobkový list, ktorý mi rastie dodnes.
Nepokladám za žiadneho skúseného pestovateľa. Na parapetnej doske mi rastie asi desať rôznych rastlín, ktoré mám k dispozícii počas celého roka. Musím povedať, že moja kuchyňa doslova a do písmena ožila. Teraz samozrejme nehovorím o dizajne. Čo som týmto vlastne chcel povedať? Že na pestovaní zelene nie je nič zlé ani vtedy, keď ste chlap.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím